Exploratori Ensemble są unikatowym w kraju zespołem wokalnym skupiającym się na wykonawstwie muzyki renesansowej. Zespół powstał w 2019 roku. Składa się z wszechstronnych muzyków, absolwentów wyższych uczelni muzycznych, których połączyła pasja i zamiłowanie do muzyki dawnej. Artyści posiadają wieloletnie doświadczenie wokalne zdobyte w chórach, zespołach wokalnych, śpiewie solowym i prowadzeniu zespołów. Kameraliści koncentrują się na renesansowej muzyce wokalnej, dążąc do wyspecjalizowania się w tym zakresie w oparciu o prawidła historycznie poinformowanego wykonawstwa wokalnej muzyki dawnej. Od początku swojej działalności zespół poszerza swoją wiedzę i umiejętności na kursach mistrzowskich u znakomitych specjalistów z dziedziny renesansu i wokalistyki. Członkowie zespołu szczególnie cenią sobie współpracę z wybitną specjalistką specalizującą się w średniowieczu i renesansie, dr Agnieszką Budzińską-Bennett, z którą w październiku 2023 roku zrealizowali międzynarodowy projekt Jan Brant – Opera Omnia. Projekt objął zebranie, opracowanie, rekonstrukcję i zarejestrowanie po raz pierwszy w historii wszystkich dzieł renesansowego kompozytora, Jana Branta. Efektem powyższych prac jest wydany w czerwcu 2024 r. album zespołu. Wydanictwo to zostało wyróżnione przez międzynarodowe jury nominacją do International Classical Music Awards ICMA 2025. Premiera koncertowa monografii odbyła się w listopadzie 2024 r. w Bydgoszczy.
Wspólnie z Ensemble Inégalité zespół pracował w 2021 roku nad „Muzycznymi Skarbami Strzeleńskich Norbertanek”, co zaowocowało wydaniem przez Miasto Strzelno płyty o tym samym tytule. W 2023 roku zespół Exploratori był częścią przedsięwzięcia Exploracje Intawolacji, w którym wraz z wokalistką i klawesynistką Victorią Lerche-Kurpas, pracował nad renesansowymi madrygałami i ich instrumentalnymi odpowiednikami. W październiku 2023 roku, koncertem na 500-lecie Reformacji we Wrocławiu, ensemble zwieńczył prowadzony przez prof. Marka Pilcha projekt renesansowej polifonii niemieckiej, podczas którego, wraz z jedynym w Polsce konsortem poprzecznych fletów renesansowych La Viva Fiamma prowadzonym przez prof. Magdalenę Pilch, wykonane zostały kompozycje z datowanego na 1524 rok zbioru Geistlich Gesangbüchlein Johanna Waltera.
W repertuarze zespołu znajdują się utwóry m.in. takich kopozytorów jak Monteverdi, Verdelot, Byrd, Tawerner, Mouton, Fayrfax, Tallis, des Prés, di Lasso, Wacław z Szamotół, Gomółka, Gorczycki, Cazzati.
Założycielem, managerem i kierownikiem artystycznym zespołu jest Paweł Pawłowicz, pedagog Katedry Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Podstawowy skład zespołu:
Wiktoria Pancerz – sopran
Karol Bartosiński – kontratenor
Jakub Pruszek – tenor
Paweł Pawłowicz – baryton, prowadzenie
Mateusz Szwankowski – bas