Przejdź do treści

Exploratori Ensemble są unikatowym w skali kraju zespołem wokalnym specjalizującym się w wykonawstwie muzyki renesansowej. Zespół powstał w 2019 roku, składa się z zawodowych muzyków, absolwentów Akademii Muzycznej, których połączyła pasja i zamiłowanie do muzyki dawnej. Muzycy posiadają wieloletnie doświadczenie wokalne zdobyte w chórach, zespołach wokalnych, w śpiewie solowym i prowadzeniu zespołów. Kameraliści koncentrują się na renesansowej muzyce wokalnej, dążąc do wyspecjalizowania się w tym zakresie w oparciu o prawidła historycznie poinformowanego wykonawstwa muzyki dawnej. Od początku swojej działalności poszerzają swoją wiedzę i umiejętności na kursach mistrzowskich u znakomitych specjalistów z dziedziny renesansu i wokalistyki. Szczególnie cenią sobie współpracę z wybitną specjalistką w zakresie średniowieczna i renesansu, dr Agnieszką Budzińską-Bennett, z którą w październiku 2023r. zrealizowali międzynarodowy projekt „Jan Brant Opera Omnia” zakładający zebranie, opracowanie, rekonstrukcję i zarejestrowanie materiału na płytę, nienagranego do tej pory renesansowego kompozytora, Jana Branta.
Zespół wspólnie z Ensemble Inegalite pracował w 2021r. nad „Muzycznymi Skarbami Strzeleńskich Norbertanek”, co zaowocowało wydaniem przez Miasto Strzelno płyty CD o tym samym tytule. W 2023r. Exploratori byli częścią przedsięwzięcia: Exploracje Intawolacji, w którym wraz z wokalistką i klawesynistką Victorią Lerche-Kurpas pracowali nad renesansowymi madrygałami i ich instrumentalnymi odpowiednikami. 28 października 2023r. na 500-lecie Reformacji we Wrocławiu, zwieńczyli prowadzony przez prof. Marka Pilcha projekt renesansowej polifonii niemieckiej, w którym wraz z jedynym w Polsce konsortem poprzecznych fletów renesansowych La Viva Fiamma prowadzonym przez prof. Magdalenę Pilch pracowali nad utworami z datowanego na 1524 rok zbioru Geistlich Gesangbüchlein Johanna Waltera.
Założycielem i spiritus movens zespołu jest pedagog Katedry Klawesynu, Organów i Muzyki Dawnej, bydgoskiej Akademii Muzycznej, Paweł Pawłowicz.

Podstawowy skład zespołu:

Wiktoria Pancerz – sopran

Karol Bartosiński – kontratenor

Jakub Pruszek – tenor

Paweł Pawłowicz – baryton, prowadzenie
Mateusz Szwankowski – bas

Translate »